Strona Niedzielska.pl korzysta z plików cookies, żeby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze używanie strony oznacza ,że zgadzasz się na ich użycie polityka prywatności

Operacja wad ortognatycznych z mikrometryczną precyzją przy użyciu dostępnej i taniej nawigacji – pierwsza w Polsce!!!

Zabiegi ortognatyczne

Wady ortognatyczne twarzoczaszki to wady, których nie można a raczej nie powinno się leczyć ortodontycznie.

Segmentacja ortognatyka zabiegi z technologią druku 3D

Dlaczego?

Bo wada ta wiąże się z nieprawidłowymi rozmiarami kości szczęki i żuchwy co jest przyczyną zaburzeń zgryzu. Próba przywracania prawidłowego zgryzu bez leczenia chirurgicznego nie jest zalecana, gdyż takie leczenie nie poprawia zaburzonej estetyki twarzy i zaburzeń czynnościowych. Naprawia tylko zgryz. A wychylanie zębów na siłę do uzyskania kontaktu zębów, utrudnia przeprowadzanie zabiegów ortognatycznych w przyszłości.

Decyzja czy mamy do czynienia z wadą ortognatyczną wymagającą zabiegu operacyjnego i jak zabieg będzie przeprowadzony jest podejmowana na podstawie:

- badania klinicznego
- skanowania zębów i twarzy
- CBCT - Spect oraz cefalometrii 3d - analizy modeli stereolitograficznych z symulacją lini cięć

Cefalometria 3D w zabiegach ortognatycznych Cefalometria 3D w zabiegach ortognatycznych Zabieg ortognatyczny w szpitalu w Katowicach modele 3D

Pacjent ortognatyczny CIME otrzymuje już na pierwszej wizycie paszport ortognatyczny, który pozwala zorientować się jakie czekają go procedury, którym musi się poddać przed i po zabiegu operacyjnym.

Paszport ortognatyczny Cime Iwona Niedzielska Tychy

Przed zabiegiem poza niezbędnymi konsultacjami (chirurgiczna, ortodontyczna, psychologiczna) i badaniami radiologicznymi w tym CBCT, zdjęcie rentgenowskie cefalometryczne 3D, SPECT wymagane jest leczenie ortodontyczne, które polega na idealnym ustawieniu zębów w obu łukach niezależnie, czy wada się pogłębia czy nie. W algorytmach działań lekarskich należy również wykonać przed zabiegiem pełną sanację jamy ustnej oraz usunąć patologie ze strefy cięć w tym zęby zatrzymane. Zalecane jest również ostrzyknięcie mięśni żwaczy botoksem, żeby po zabiegu nie wymuszały nawrotu wady.

Na podstawie cefalometrii 3D i nowego oprogramowania chirurg z ortodontą, inżynierami oraz programistami spędzają kilka godzin na analizie linii cięcia kości i przesunięć odłamów. Dzięki temu powstają za chwilę przymiary wykonane na drukarkach 3D, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu z mikrometryczną precyzją.

Oprogramowanie dla zabiegów ortognatycznych w Cime Niedzielska Tychy

Czym się różnią od dotychczasowych metod?

Do niedawna jedynym kryterium ustawiania przeciętych w czasie zabiegu elementów kości szczęki względem podstawy czaszki i jej względem żuchwy były płytki śródoperacyjne, które są przygotowywane w różny sposób stwarzając często problemy śródoperacyjne z uwagi na fakt, że ruchoma żuchwa nie potrafi ustabilizować płytki na ruchomej szczęce z mikrometryczną precyzją.

Kilka światowych firm utworzyło systemy [poniżej] do nawigacji takich zabiegów ale koszt produkcji przewyższa koszt zabiegu w prywatnych szpitalach.

Stare metody przeprowadzania zabiegów ortognatycznych

Opracowaliśmy nową technologię (program), która pozwala z mikrometryczną precyzją nawigować zabieg i zestawiać przesunięte odłamy dzięki cyfryzacji, nawigacji i planowaniu przestrzennemu.

Płytki zabiegowe z druku 3D do zabiegów ortognatycznych Płytki zabiegowe z druku 3D do zabiegów ortognatycznych

W ciągu ostatnich 4 miesięcy wykonaliśmy 4 zabiegi operacyjne wykorzystując nową technologię. Z dostępnej wiedzy jesteśmy w Polsce pierwsi. Koszty są minimalne i dotyczą procesu wydruku części składowych przymiarów i modeli stereolitograficznych.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym w ramach oddziału zabiegowego, bezpłatnie w ramach procedur NFZ. Przygoda pacjenta z gabinetem trwa również po zabiegu. Sukces zabiegu to również to co dzieje się po nim: fizjoterapia, neurologopedia, laseroterapia, kinesiotyping itp. Przygoda z ortognatyką kończy się z chwilą zdjęcia aparatu ortodontycznego z fluoryzacją i wybielaniem zębów. Mile widziane kontrole raz w roku i raz na pół roku higienizacje łuków zębowych urządzeniem EMS.

Krótko na temat zabiegów ortognatycznych

Zabiegi ortognatyczne to zabiegi, które mają doprowadzić nie tylko do poprawy wyglądu ale przede wszystkim do poprawy funkcji układu stomatognatycznego w przypadku poważnej wady zgryzu, która nie kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego. Mimo to pacjent wymaga prowadzenia ortodontycznego w okresie okołooperacyjnym, gdyż należy ustawić zęby względem siebie w sposób doskonały niezależnie od tego, czy wada się pogłębia czy nie. Pacjent musi odbyć ścieżkę niezbędnych konsultacji i zabiegów (sanacja jamy ustnej, w tym niezbędne zabiegi stomatologiczne, higienizacja/usuwanie biofilmu, konsultacja psychologa, ortodonty, chirurga przed zabiegiem, a po zabiegu opieka specjalistyczna z fizjoterapią włącznie). W wybranych przypadkach zalecane jest ostrzyknięcie mięśni żwaczy botoksem dla wyeliminowania napięć mięśniowych. Zabieg jest coraz bardziej przewidywalny gdyż dzisiaj dysponujemy programami, dzięki którym dostajemy do ręki narzędzia do perfekcyjnego cięcia kości i ich przesuwania. To wszystko dzięki cyfryzacji. Analiza cefalometrii 3D, skaner twarzy, skaner wewnątrzustny, program SICAT AIR i SICAT FUNCTION to narzędzia, które pomagają nam dobrze zdiagnozować i przygotować zabieg drukując przymiary, symulatory, nawigatory, modele stereolitograficzne, płytki do perfekcyjnego przesuwania odłamów szczęki i żuchwy. Jest to pionierski patent CIME i Ortolab-u. Cała ścieżka niezbędnych czynności wymaganych na każdym etapie zabiegu jest zawarta w ulotce. Ostateczne przygotowanie do zabiegu pieczętuje ortodonta CIME.

Zapewniamy pełen profesjonalizm
prof Iwona Niedzielska

Pierwszy pacjent ortognatyczny gabinetu Cime Niedzielska Drugi pacjent ortognatyczny gabinetu Cime Niedzielska Trzeci Pacjent ortognatyczny gabinetu Cime Niedzielska

Cennik zabiegów ortognatycznych

Dokładny cennik dostępny w dziale cennik.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń: 786-921-885